---

PŘEDÁVÁNÍ CERTIFIKÁTŮ CAMBRIDGE + "afterparty" ve škole :-)

---

SOUTĚŽ MLADÝCH ZDRAVOTNÍKŮ ČESKÉHO ČERVENÉHO KŘÍŽE

Verča Kulhánková, Nela Mertová, Julča Dedková, Zuzka Linhartová a Lenka Supeková mají medaili za 3. místo v krajském kole!

Po vítězství v okresním kole Soutěže družstev mladých zdravotníků Českého červeného kříže v Jindřichově Hradci soutěžila naše děvčata 28. května v krajském kole v Písku. V silné konkurenci všech okresů našeho Jihočeského kraje předvedla velmi dobrý a soustředěný výkon. I když jim počasí nepřálo, celou soutěž provázel vytrvalý déšť, štěstí bylo na jejich straně. Blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy, města a celého okresu!

Obrázky ze soutěže vám napoví, co je pneumotorax, hysterka, resuscitace, obvazovka, amputát nebo transport….

---

Ve středu 14. května 2014 se v parku pod Gymnáziem V. Nováka v Jindřichově Hradci konalo okresní kolo Soutěže mladých zdravotníků Českého červeného kříže.
     Naše Základní škola Větrná J. Hradec na Hvězdárně vyslala do soutěže družstvo 2. stupně ve složení : Veronika Kulhánková, Nela Mertová, Julie Dedková a Zuzana Linhartová, doplněné Lenkou Supekovou, studentkou místního gymnázia. Děvčata načerpala základní dovednosti ve školním zdravotnickém kroužku, který vede paní učitelka Iva Schneedorferová. Nyní se stále více zdokonalují na setkáních Oblastního spolku ČČK a zúčastňují se i pravidelných soustředění, která za OS ČČK pořádá jeho ředitelka Lenka Kalábová.
     Potvrdila se známá pravda, když se věnujeme užitečné věci s chutí a pro radost, dostaví se i úspěch. Naše dívčí družstvo vyhrálo a postupuje do krajského kola! To se bude konat ve středu 28. 5. 2014 v Písku. Blahopřejeme a držíme jim palce!

---

ZÁVĚREČNÉ ZKOUŠKY CAMBRIDGE

Milí rodiče a žáci,
     po několikaměsíční přípravě se v sobotu 26. dubna a v úterý 29. dubna žáci naší školy zúčastnili závěrečných Cambridge zkoušek, které se konaly na Gymnáziu v Jindřichově Hradci a na ZŠ Bezdrevská v Českých Budějovicích. Zvládli je bez problémů. Zároveň také překonali ostych v mluvení v cizím jazyce.
Chtěla bych tímto poděkovat všem, kteří se mnou absolvovali nulté hodiny a připravovali se na testy, protože bravurně zvládli první opravdovou zkoušku v cizím jazyce. Také bych chtěla poděkovat rodičům za jejich podporu ve výuce a v přesvědčení, že má cenu investovat do cizího jazyka, a že se má podporovat a povzbuzovat dítě ve výuce.
     Jistě se mnou budete souhlasit, když napíšu, že angličtina je v dnešní době důležitá.

Žaneta Nachtigalová

Milí rodiče žáků z kurzu Cambridge,
     s radostí Vám oznamuji, že všechny děti úspěšně zvládly zkoušky YLE , dokonce mají 11 a více erbů (z max. 15 ), což znamená, že všichni splnili danou úroveň a můžou jít dál.
     Tímto Vás zvu na slavnostní předávání certifikátů, které se uskuteční na MěÚ za přítomnosti pana místostarosty B.Komínka dne 17.6.2014 v odpoledních hodinách. Bližší informace sdělím dětem.

Děkuji a jsem s pozdravem

---

DĚTSKÁ SCÉNA 2014 – postup do celostátního kola!!!

Po skvělých výkonech v okresním kole recitační soutěže se Kristýna Nejedlá a Terezie Valentová vydaly v pátek 25. 4. 2014 do Českého Krumlova do krajského kola. V krásném prostředí Prokyšova sálu patřícího k Městskému divadlu se představili vždy dva nejlepší recitátoři z každého okresu. Naše žákyně tedy patřily do dvanáctičlenné skupiny, jejíž členové se snažili zaujmout odbornou porotu svými sólovými výstupy.

Přestože se Týna i Terezka interpretací a přednesem literárních textů začaly zabývat teprve letos, dokázaly se prosadit i nyní. Zaujaly porotu svými prvními texty, a ta si proto vyžádala texty druhé. To znamená, že z původní dvanáctky se výběr zúžil na pět nejlepších.  Oběma se i v tomto druhém kole dařilo.

Z elitní pětky porota vybírala dva recitátory postupující do dalšího kola a také udělovala dvě čestná uznání za výborný výkon. Pro naši školu byl výsledek soutěže opravdu vynikající. Týna získala čestné uznání poroty za přednes textu Rozhovor s delfínem od Jiřího Žáčka. Terezka přesvědčila předvedením svého druhého textu od Ivana Martina Jirouse Krajina Dudédu všechny přítomné o svých kvalitách a osobním kouzlu a získala diplom, a tím postup na celostátní přehlídku dětských recitátorů!!! Ta se uskuteční 13. 15. června 2014 tradičně ve Svitavách. Bude zaslouženým zpestřením konce Terezčina letošního školního roku.

Celostátní přehlídka již není soutěžní a měla by posloužit k načerpání inspirace a zkušeností pro mladé talenty. Je skutečnou odměnou za odvedenou práci.

Blahopřejeme oběma našim žákyním, Kristýně i Terezce, k jedinečnému úspěchu a děkujeme za vynikající reprezentaci naší školy!!!

Marcela Fenclová

---

JIHOČESKÝ ZVONEK

V úterý 15. dubna se zúčastnily okresní soutěže v komorním zpěvu "Jihočeský zvonek" dvě žákyně naší školy:
stříbrné pásmo získala Gabriela Moudrá z 8.A (3.kategorie)
zlaté pásmo s postupem do krajského kola získala Lenka Weinerová z 9.A (4.kategorie)
Oběma děvčatům blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci školy!

---

OLYMPIÁDA V ČESKÉM JAZYCE

Úspěch Lenky Weinerové v Olympiádě v českém jazyce!

Dne 6. února 2014 se vítězka školního kola této soutěže Lenka Weinerová zúčastnila okresního kola. To se uskutečnilo tradičně v Domě dětí a mládeže v Jindřichově Hradci. Bez větších problémů si Lenka poradila se zadanými jazykovými úkoly i tématem slohové práce. Prokázala své výborné kvality a v silné konkurenci žáků ze základních škol i víceletých gymnázií získala nejvyšší počet bodů a přesvědčivě zvítězila!
     Postoupila do krajského kola, které se konalo 9. dubna v Českých Budějovicích, tentokrát v prostorách SPŠ strojní a elektrotechnické. Lenka se mezi jedenadvaceti soupeři z celého Jihočeského kraje rozhodně neztratila. Zúročila svou intenzivní a poctivou přípravu, i když si po skončení vyčítala zbytečné chyby, jichž se dopustila. Od postupu do ústředního kola ji dělily pouhé 2 body! Obsadila tak konečné 6. místo!!!
Blahopřejeme Lence k tak vynikajícímu výkonu a děkujeme za skvělou reprezentaci školy!

---

DĚTSKÁ SCÉNA 2014 - SOUTĚŽNÍ PŘEHLÍDKA DĚTSKÝCH RECITÁTORŮ

V úterý 18.3.2014 proběhlo v sále Domu dětí a mládeže v Jindřichově Hradci okresní kolo soutěže dětských recitátorů.
     Naši školu reprezentovaly dvě žákyně ze šesté třídy: Kristýna Nejedlá a Terezie Valentová. Obě se od ledna intenzivně a se zápalem připravovaly na přednes dvou textů – každá měla jeden prozaický text a jednu báseň.
Odbornou porotu zaujaly hned svým prvním výstupem a obě se mohly předvést i podruhé, což samo o sobě byla velká čest, protože konkurence byla velmi početná a kvalitní. Ještě před vyhlášením výsledků proběhla soutěž starší kategorie, která byla též velice podnětná a Terezka i Týna mohly díky výborným výkonům starších recitátorů načerpat mnoho zkušeností.
Vyhlášení pro nás bylo velice milým překvapením – obě naše recitátorky totiž postoupily do krajského kola! To je čeká 25. dubna 2014 v Městském divadle v Českém Krumlově.
Oběma soutěžícím gratulujeme a přejeme hodně štěstí a odhodlání v další činnosti!

---

HRY VI. ZIMNÍ OLYMPIÁDY DĚTÍ A MLÁDEŽE ČR
kraj Vysočina 19.-24.1.2014

Jakub Kopřiva, žák 9.A, se stal úspěšným reprezentantem Jihočeského kraje a získal dvě zlaté medaile!
Nejdříve 22. ledna vyhrál v rychlobruslení závod na 500m v kategorii starších žáků, den nato byl členem zlaté štafety starších žáků.

---

.:
ČESKO SPORTUJE :.

Naše škola obsadila 4.místo mezi jihočeskými školami v soutěži ČESKO SPORTUJE. Tuto soutěž vyhlásil Český olympijský výbor. Žáci, kteří se aktivně soutěže zúčastnili, pojedou za odměnu na jednodenní výlet do Prahy. Je pro ně připraven bohatý program v Olympijském parku Soči-Letná 2014.